Kur'an-ı Kerim'de kaç kelime geçiyor?

Kur'an'da 1980 kök kelime var. Kur'an'da geçen bu 1980 Arapça kelimeyi hafıza tekniklerine uyarladık. Bu sayede Kur'an'da geçen bütün Arapça kelimeleri hafıza tekniklerini kullanarak kolayca ezberliyorsunuz.

Bizler burada da dersimize çok iyi çalıştık ve sadece Kur'an kelimelerini hafıza teknikleriyle ezberletmekle yetinmedik. Burada da çok farklı bir çalışma yaptık. Kur'an'da geçen Arapça kelimeleri, Kur'an'daki geçişleri bakımından en çoktan en aza doğru sıraladık. Yani Arapça kelime ezberleme uygulamamızda kelimeleri sıralarken, türevleriyle birlikte en çok geçeni en başa koyduk; en az geçeni en sona koyduk. Bunu yapmamızın sebebi şu:

Bazen birisi bütün kelimeleri ezberlemeye zaman bulamayabilir. Eğer kişi zaman bulamaz ve bir yerde duracak olursa, durduğu yerin de bir kıymet-i harbiyesi olmalı ve emeği boşa gitmemelidir. Yaptığı iş kadar Kur'an'ı anlayabilmelidir.

İşte bunu düşünerek, Arapça kelimeleri en çok geçenden en az geçene doğru sıraladık. Sonra kelimeleri inceledik. Kelimeleri incelediğimizde çok ilginç bir bilgiye ulaştık. Şöyle ki:

Kur'an'da geçen 1980 kelimenin 615 tanesi Kur'an'da sadece bir defa geçiyor. Yani eğer Arapça kelime ezberine yanlış yerden başlar ve faraza bu 615 kelimeyi önce ezberlerseniz, diyeceksiniz ki: "Ben Arapça biliyorum. Kur'an'da geçen 615 kelimeyi de ezberledim. Bu kelimeler de Kur'an kelimelerinin üçte biri. Ama ben Kur'an'da hiçbir şey anlamıyorum!"

Hiçbir şey anlamamanız normal, çünkü ezberlediğiniz kelimelerin her biri Kur'an'da sadece bir defa geçiyor. Yani kabataslak bir hesapla; Kur'an'da 600 sayfa var ve siz 615 Arapça kelime ezberlediniz. Bu kelimeler de toplamda 615 defa geçiyor. Yani bir sayfada sadece bir kelimeyi tanıyabiliyorsunuz. Böyle olunca da Kur'an'ı anlamamak doğal bir netice.

Eğer Arapça kelime ezberine doğru yerden başlarsanız; yani en çok geçenden en az geçene doğru ezberlerseniz durum çok farklı olur. Şimdi bu farklı durumu rakamlar üzerinden konuşalım:

Kur'an'da bir defa geçen 615 Arapça kelimeyi değil de bizim yaptığımız sıralamaya göre 300 Arapça kelimeyi ezberleseniz, bu 300 kelime türevleriyle birlikte Kur'an'ın %79.6'sı. Evet yanlış duymadınız! Kur'an'ın %79.6'sı 300 Arapça kelime ve türevlerinden oluşuyor.

Eğer bizim sıralamamıza göre bir 300 Arapça kelime daha ezberlerseniz, ikinci 300 kelime de Kur'an'ın %11.6'sı. Demek doğru seçilmiş 600 Arapça kelime, Kur'an'ın %91.2'sine tekabül ediyor.

O halde Kur'an'ın sarf ilmini bilen birisi, 600 Arapça kelimeyle Kur'an'ın yüzde 91'ini anlayabilir. Eğer kelime ezberine tersten başlayıp 615 Arapça kelime ezberlese, bu 615 kelime Kur'an'ın sadece %1.8'i.

 %91.2 nerede, %1.8 nerede!

Eğitim programlarımız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için TIKLAYINIZ!

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Bizler Arapça eğitiminde bir çığır açtık! Arapçayı hafıza tekniklerini kullanarak Türk ve Arap asıllı birçok Arapça hocaları ile hazırladığımız eğitim setlerimizle zor gibi görünen Arapçayı öğrenmek ve konuşmak artık çok kolay. Hemen bize ulaşın!

 Arapçayı hızlı, kolay ve kalıcı öğrenmek için TIKLAYINIZ!!!