Kur'an Arapçası eğitimi nasıl planlandı? (Kur'an'ı Anlamak)

Kur'an Arapçası eğitimi: Kur'an'ın gramer yapısı esas alınarak hazırlanan Arapça bir müfredattır.

Eğer Kur'an'ı anlamaya yönelik bir Arapça öğretecekseniz, önce Kur'an'da ne olduğunu bilmek ve bütün Kur'an kelimelerini incelemek zorundasın. Ancak bu şekilde Kur'an'ın gramer haritasını çıkarabilirsiniz.

Bunu yapmadan Kur'an'a ait Arapça bir eğitim planlarsanız, belki de öğrettiğiniz konuların bir çoğunun Kur'an'da karşılığı olmayacak. Amaçları Kur'an'ı anlamak olan kişiler de bu bilgileri öğrenmek için boşuna zahmet çekmiş olacaklar. Çünkü öğrendikleri bilgilerin Kur'an'da bir karşılığı yok!

Belki Arapçada bir karşılığı var. Ancak bu eğitimi alanların amacı bizzat Arapça değil; amaçları, Kur'an'ı okurken anlamak. Bu sebeple, Kur'an'da karşılığı olmayan bir bilgiyi öğretmek onları boşuna zahmete sokmaktır.

Tam bunun tersi de olabilir. Genel Arapçada öğretilmeyen bir bilgi Kur'an için önemli olabilir. Eğer siz genel Arapçayı esas alır ve bu bilgiyi öğretmezseniz, amacı Kur'an'ı anlamak olan kişinin eğitimi eksik kalır.

İşin özü şu: Kur'an'a ait bir eğitim planlıyorsanız önce Kur'an'ı incelemeli ve Kur'an'ın kelime ve gramer haritasını çıkarmalısınız. İşte biz bunu yaptık!

Kur'an'da yaklaşık 2000 kelime var. Bu 2000 kelime Kur'an'da yaklaşık 17.000 farklı şekilde geçiyor. Yani kök kelimeler farklı kalıplara giriyor ve karşımıza farklı bir yapıyla çıkıyor. Biz bütün bu kelimeleri inceledik ve gruplandırdık. Yani bütün Arapça kelimeleri önümüze koyup şöyle dedik:

"Sen mazi fiilsin, bu kutuya gir. Sen muzari fiilsin, bu kutuya gir. Sen ismi failsin, bu kutuya gir. Sen ismi mefulsün, bu kutuya gir." Bunlar gibi, bütün Arapça kelimeleri önce kendi kutularına koyduk.

Sonra bu kutuları açtık. Mesela, mazi fiil kutusunu açtık ve dedik ki: "Sen üç harfisin. Sen dört harflisin. Sen beş harflisin. Sen altı harflisin." Her birini yeni kutularına koyduk.

Sonra üç harfli fiillerin kutusunu açtık ve: "Sen salim fiilsin. Sen mehmuz fiilsin. Sen mudaaf fiilsin. Sen misal fiilsin. Sen ecvef fiilsin. Sen nakıs fiilsin. Ve sen lefif fiilsin." deyip üç harfli mazi fiilleri kendi içinde bir daha gruplandırdık.

Sonra mesela, mübalaga-i ismi fail kutusunu açtık ve yine dedik ki: "Senفَعِيلٌ   vezninden gelmişsin, bu kutuya gir. Senفَعَّالٌ   vezninden gelmişsin, bu kutuya gir. Senفَعُولٌ   vezninden gelmişsin, bu kutuya gir." deyip mübalaga-i ismi failleri kendi içinde bir daha gruplandırdık.

Her Arapça kelime için bunu yaptık. Önce kendi kutusuna koyduk. Daha sonra da o kutuyu kendi içinde gruplandırdık. Sonunda Kur'an'ın sarf haritası çıktı. Demek ilk yaptığımız şey, Kur'an'ın gramer haritasını çıkarmak oldu. Kur'an Arapçası eğitimini bu bilgi üzerine bina ettik. Kur'an'da olan her yapı bizim konumuz. Kur'an'da olmayansa bizim konumuz değil. Bu sayede hedef odaklı bir Arapça eğitim hazırladık.

Ancak bizi özel kılan şey sadece bu değil. Zira bu yaptığımızı başka bir ekibin yapması da mümkün. Bizi asıl özel yapan şey, Kur'an'a ait belirlediğimiz bu Arapça grameri, hafıza teknikleri ve animasyonlarla öğretiyor olmamız. Bizler Arapçanın bütün konularını; mazi fiil çekiminden tutun, aksam-ı seb'aya; muzari fiil çekiminden tutun, mübteda ve haberin özelliklerine kadar her bilgiyi, animasyonlarla ve hafıza teknikleriyle öğretiyoruz. Bu sayede Arapça öğrenme hem kolay hem de eğlenceli oluyor.

Arapçanın gramer yapısını hafıza teknikleriyle öğretebilmek için en az 20 sene bu işte alın teri dökmelisiniz. Bize bu ihsanda bulunan Rabbimize, hamd-ü sena olsun.

İşte Kur'an Arapçası müfredatı böyle bir çalışmayla ortaya çıktı. Dileyen Kur'an kursları bu eğitimi bünyelerinde yapabilirler. Biz onların çözüm ortağı olur, hocalarını yetiştirir ve dijital eğitimimizi kullanımlarına açarız.

Bireyler de Kur'an Arapçası online eğitimine sahip olarak bir sınıfta eğitim alıyormuş kalitesinde eğitim alabilirler. Allah-u Teâlâ hepinizi Kur'an'a talebe eylesin.

Eğitim programlarımız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için TIKLAYINIZ!

ARAPÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Arapça Öğrenmek Sandığınız Kadar Zor Değil!

Bizler Arapça eğitiminde bir çığır açtık! Arapçayı hafıza tekniklerini kullanarak Türk ve Arap asıllı birçok Arapça hocaları ile hazırladığımız eğitim setlerimizle zor gibi görünen Arapçayı öğrenmek ve konuşmak artık çok kolay. Hemen bize ulaşın!

 Arapçayı hızlı, kolay ve kalıcı öğrenmek için TIKLAYINIZ!!!